PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1273}
7,5 40 404
oceny
7,5 10 1 40404
7,3 12
ocen krytyków
Good Morning, Vietnam
powrót do forum filmu Good Morning, Vietnam

Ode mnie 9/10. Świetna rola Robin Williams, świetny Forest Whitaker. Potraktowanie tego filmu jako komedii to jakieś nieporozumienie. Dla mnie kluczowe w filmie są dwie sceny:
Piosenka "What a Wonderful World" Louisa Armstronga i to co się w tym czasie dzieje. Od kiedy obejrzałem ten film "What a Wonderful World" zupełnie inaczej, raczej gorzko, smakuje.
Druga scena to ostatnie spotkanie Cronauer z Tuanem i słowa wykrzyczane przez Tuana . Rozumiem, że w filmie nie wszystko jest wywalone kawa na ławę, ale jeżeli ktoś po obejrzeniu tych scen traktuję ten film jako zwykłą komedię, to IMHO powinien zdecydować się na inne kino. Lubie filmy, które opowiadając o wojnie, nie pokazują wybuchów, wystrzałów, nie epatują przemocą, ale pokazują jaką wojna wyrządza krzywdę ludziom. Ddobrym ludziom. Takich filmów nie jest wiele. Polecam, trzeba zobaczyć.

ocenił(a) film na 9
Blurp69

Zgadzam się w pełni, scena z piosenką What a Wonderful World ścina z nóg. Świetny film, który w przystępny sposób porusza ciężkie tematy.

Blurp69

Obejrzyj "Idź i patrz" a zobaczysz, jak powinien wyglądać film który opisujesz w ostatnim zdaniu.

Zrobiłem swego czasu maraton filmów o Wietnamie; po "Plutonie", "Czasie apokalipsy" i "Łowcy jeleni" "Good morning, Vietnam" wypada słabo...

ocenił(a) film na 9
slavomier

Czas apokalipsy to świetny film, ale to nie jest film o Wietnamie. Wojna w Wietnamie stanowi tu tylko tło. Historia równie dobrze mogłaby dziać się zupełnie gdzieś indziej.
Łowca jeleni - świetny film o Wietnamie, nie dyskutuję.
Pluton - tu moje uczucia są dokładnie odmienne niż przy Good Morning Vietnam. Zupełnie nie rozumiem wysokiej oceny tego filmu, ani tych Oskarów. Dla mnie to bardziej studium amerykańskich kompleksów i zbitka, niezłych ale dzisiaj już mniej efektownych, scen niż wybitny film o Wietnamie (IMHO max 8 i to też chyba trochę za te Oskary )
Z tych 4 filmów, w mojej ocenie, to Pluton wypada blado.

Idź i patrz - no cóż ... arcydzieło, ale ile takich filmów widziałeś. Poza tym nie każdy chce/może/lubi oglądać tak mocne kino.

GMV jest pogodny, pozytywny, a jednocześnie niesie silne przesłanie antywojenne. Sądzę, że nie spodobał Ci się, ponieważ oczekiwałeś "walnięcia w mordę". Zestawienie jakie podałeś na to wskazuje. Ja podtrzymuję wysoką ocenę dla Good Morning, Vietnam.
...
To taka filmowa czekolada z chili, a kolega spodziewał się kebaba na ostro.
...
(chyba czas coś zjeść :-)


Blurp69

W sumie możesz mieć trochę racji. Ale dla mnie wojna jest tak okrutnym i bestialskim czynem, że każde inne jej przedstawienie wypada blado... może gdybym teraz obejrzał ten film, dostały u mnie wyższą gwiazdkę.

Wiele wojennych filmów zostaje nakręconych tak, że akurat ta konkretna wojna jest tylko pretekstem albo jedynie tłem. Pluton to jeden z najlepszych filmów o "zepsuciu" pogodnego, zdrowego i "normalnego" człowieka.

Polecam jeszcze dwa mniej znane filmy, "Johnny poszedł na wojnę" Daltona Trumbo oraz "Wniebowstąpienie" Łarisy Szepitko (żona Elema Klimowa, reżysera "Idź i patrz"). Raczej nie typowo wojenne, ale zdecydowanie warte uwagi.

Kebab tylko z sosem czosnkowym :-)

ocenił(a) film na 8
slavomier

Nie wiem sam czemu ale uwielbiam tego gościa.Robin Williams często grywał w takich kojących filmach ale to jedna z jego najlepszych ról

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones